Jak wyczyścić sztućce srebrne i stalowe? Jak o nie dbać?
   01/31/2022 13:51:07

Sztućce wykorzystywane są w każdym gospodarstwie domowym. Nie ma bez nich żadnej eleganckiej kolacji czy przyjęcia. Jednak, aby zrobić na gościach wrażenie, muszą one naprawdę lśnić. Zatem jak wyczyścić sztućce? Spore znaczenie ma z całą pewnością materiał, z którego są wykonane. 

Jak skutecznie czyścić sztućce?

Sztućce są wykorzystywane na co dzień podczas jedzenia większości potraw. Wielu dań bez nich nie da się przygotować czy zaserwować. Są one niezwykle istotnym elementem zastawy stołowej. Początkowo produkowane jest z drewna. Potem do tego celu zaczęto stosować cynk, miedź, aluminium i stal nierdzewną. 

Sztućce są wykorzystywane każdego dnia, dlatego też są często myte. Rzeczywiście użycie wody z dodatkiem detergentu usuwa z nich resztki jedzenia, tłuszcz i bakterie. Jednak wraz z upływem czasu sztućce zaczynają tracić swój pierwotny blask. Co ciekawe, w wielu gospodarstwach domowych korzysta się z przynajmniej dwóch zestawów sztućców. Pierwszy to zestaw do użytku codziennego. Są to na ogół sztućce wykonane ze stali nierdzewnej. Drugi zestaw jest przeznaczony na specjalne okazje. Często są to sztućce srebrne, które przekazywane są w rodzinie z pokolenia na pokolenie. Mimo że nie korzysta się z nich często, wymagają one specjalnej pielęgnacji. 

Jak skutecznie wyczyścić sztućce? Spore znaczenie ma materiał, z którego są wykonane. Inaczej pielęgnuje się zestaw ze stali nierdzewnej, a inaczej noże i widelce ze srebra. Te pierwsze są bowiem bardziej odporne na działanie środków chemicznych różnego rodzaju. Są także bardziej wytrzymałe. 

Jak wyczyścić srebrne sztućce?

Niestety przedmioty wykonane ze srebra wymagają regularnego czyszczenia. Tylko wtedy wyglądają efektownie. W tym przypadku naprawdę łatwe się zniechęcić, gdyż o zaśniedzenie nie jest trudno. Jak wyczyścić sztućce srebrne? Sposobów jest kilka. 

Pierwszym jest wykorzystanie solanki. W celu jej przygotowania należy do dużego garnka nalać wody i dosypać do niej soli. Na każdy litr powinno przypadać około 40 g soli. W tak przygotowanej mieszance należy umieścić sztućce i gotować je przez kwadrans. Potem trzeba odcedzić wodę i poczekać aż całość ostygnie. Ostatnim krokiem jest wypolerowanie sztućców za pomocą ściereczki z mikrofibry. 

Srebrne sztućce można też wyczyścić za pomocą folii aluminiowej. To dobre rozwiązanie dla tych osób, które nie chcą ich gotować. Jak się za to zabrać? Należy zablokować odpływ zlewu i wyłożyć go folią aluminiową. Potem do środka trzeba włożyć sztućce i zalać je gorącą wodą. Do środka powinno się też dodać łyżeczkę sody oczyszczonej i soli. Sztućców nie można jednak porysować. Najlepiej więc posiłkować się w tym przypadku drewnianą łyżką do gotowania. Po około 20 minutach osad powinien osadzić się na folii aluminiowej. Wówczas sztućce należy osuszyć i wypolerować ściereczką z mikrofibry. 

Jak wyczyścić sztućce srebrne platerowane?

Sztućce srebrne platerowane to noże, widelce i łyżki pokryte metalem szlachetnym - srebrem. Rzadziej spotkać się można z warstwą złota. Tego typu produktów nie należy myć w zmywarce, aby nie naruszyć ich delikatnej powłoki. Lepszym rozwiązaniem jest mycie ręczne. Można je np. namaczać w gorącej wodzie po szpinaku. W wodzie można też gotować ziemniaki czy szczaw, a potem dodać do niej nieco sody oczyszczonej i octu. 

W tym przypadku sprawdzają się podobne metody jak przy sztućcach ze stali nierdzewnej. Doskonałe rezultaty daje np. wykorzystanie zimnej solanki. Do płaskiego garnka wyłożonego folią aluminiową wystarczy wyłożyć sztućce, a potem zalać całość zimną solanką. Później naczynie wystarczy podgrzać i gotować przez około 10 minut. Po ostudzeniu sztućce wymagają polerowania. 

Jak wyczyścić sztućce srebrne oksydowane?

Tego typu sztućce są wykonane na ogół ze srebra lub są przyciemniane i posrebrzane. Tym samym wyglądają na starsze, niż są w rzeczywistości. Okazuje się, że takich sztućców nie należy nigdy czyścić sodą oczyszczoną, solanką lub solą. Może to je jedynie uszkodzić i zmienić ich formę na zawsze. 

Jak zatem wyczyścić sztućce oksydowane? Nie nadają się do tego celu środki do czyszczenia z piaskiem w składzie. Ponadto nie należy sięgać nigdy po gąbki z metalowymi włóknami. Zakazane są wszelkiego rodzaju szorstkie ścierki i żrące preparaty chemiczne. Sprawdzi się w tym przypadku jedynie bardzo miękka szmatka, której nie powinno się prać w pralce automatycznej. Można ją jedynie od czasu do czasu nieco zwilżyć wodą. Sztućce oksydowane tym samym raczej nie sprawdzają się na co dzień. Nie da się bowiem ukryć, że szybko ulegają zniszczeniu. 

Jak wyczyścić sztućce ze stali nierdzewnej?

Nie da się ukryć, że sztućce wykonane z wysokiej jakości stali nierdzewnej mają sporo zalet. Dlatego są też obecnie bardzo popularne. Przede wszystkim przez długi czas wyglądają jak nowe. Te z domieszką chromowo-niklową są także mniej podatne na korozję czy uszkodzenia mechaniczne. Jednak i tak od czasu do czasu wymagają czyszczenia. Na szczęście skutecznych sposobów nie brakuje.

Jak wyczyścić sztućce ze stali nierdzewnej za pomocą zwykłego octu? Wystarczy do dużego garnka wlać litr wody  oraz dziewięć łyżek octu. Do tak przygotowanego roztworu należy wrzucić sztućce i gotować je około 15 minut. Potem trzeba je ostudzić i wypolerować przy pomocy ściereczki z mikrofibry. 

Drugim rozwiązaniem jest wykorzystanie zwykłej zmywarki. Oczywiście jednocześnie umyć można również inne naczynia. W przypadku sztućców dobrze sprawdzają się programy z wysoką temperaturą. Na koniec widelce, noże czy łyżki warto wypolerować, wykorzystując do tego celu ściereczkę z mikrofibry. 

Jak wyczyścić sztućce z mosiądzu?

Nie wszyscy wiedzą o tym, że sztućce produkowane są również z mosiądzu. To materiał bardzo wytrzymały i odporny na uszkodzenia natury mechanicznej. Unikalna, pomarańczowa kolorystyka nadaje dodatkowo widelcom, nożom czy łyżkom wyjątkowego charakteru. 

Mosiądz to jednocześnie dość wymagający stop metali. Aby wykonane z niego sztućce prezentowały się doskonale, trzeba o nie w odpowiedni sposób dbać. Do polerowania najlepiej w tym przypadku wykorzystać sok z cytryny, mieszankę soli i octu lub kwasek cytrynowy wymieszany z wodą. Tak ze sztućców usunąć można śniedź czy rdzę. Innym rozwiązaniem jest wykorzystanie pasty przygotowanej z sody i cytryny. Należy nią przetrzeć mosiężny element, a potem spłukać całość ciepłą wodą. Taki proces trzeba powtórzyć kilka razy. Sprawdzić się też może zwykły płatek kosmetyczny nasączony benzyną lakierniczą. Czasem wykorzystuje się też masę powstałą z octu, soli i mąki. 

Sztućce ze stali nierdzewnej - o czym pamiętać?

Obecnie najczęściej spotkać się można ze sztućcami wykonanymi ze stali nierdzewnej. Są one szeroko dostępne i atrakcyjne cenowo. Oczywiście jednocześnie nie są tak wytrzymałe. jak sztućce srebrne lub platerowane. Jak wyczyścić sztućce ze stali nierdzewnej? Nie jest to na szczęście zbyt trudne. Można je bowiem włożyć do zmywarki. Jednak przed pierwszym ich użyciem warto przemyć je ręcznie za pomocą płynu do mycia naczyń. Ponadto raz na rok dobrze jest wykorzystać specjalny płyn do stali nierdzewnej. 

W tym przypadku uważać trzeba na silne detergenty, które mogą niektóre sztućce zarysować. Źle wpływa na nie również bardzo twarda woda. Wówczas nie jest trudno o mało estetyczne przebarwienia i plamy, które są trudne do usunięcia. Nie wolno stosować tutaj środków przeznaczonych do srebra. Niszczą one bowiem stal nierdzewną. 

Sztućce ze stali nierdzewnej są wytrzymałe i atrakcyjne wizualnie. Są ponadto tańsze niż zestawy srebrne. Jednak warto pamiętać, że występują one w sprzedaży w dwóch wariantach. 18/10 to najpopularniejsze sztućce na rynku. Pierwsza wartość oznacza procentową zawartość chromu w stali. Druga to z kolei zawartość niklu. Takie sztućce są bardzo wytrzymałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Mogą mieć kontakt z żywnością i ładnie się prezentują. Uważać na nie muszą jedynie osoby uczulone na nikiel. 18/0 to z kolei sztućce pozbawione niklu. Są one nieco delikatniejsze i bardziej podatne na zarysowania. Jednak nadal są trwałe i bezpieczne dla alergików. 

Sztućce srebrne - co się sprawdzi najlepiej?

Najlepiej jest do czyszczenia sztućców srebrnych wykorzystać specjalne preparaty. Przy ich pomocy usunąć można z noży czy widelców stare przebarwienia i zapewnić im połysk. Jednak sporo osób preferuje sposoby domowe. Rzeczywiście do nadania blasku sztućcom wykorzystać można wodę z octem i solą bądź popiół drzewny z sokiem z cytryny. Jeszcze innym rozwiązaniem jest moczenie sztućców ze srebra w zsiadłym mleku.

Oczywiście srebra nie myje się nigdy w zmywarce. Po umyciu takie sztućce wymagają dodatkowo wypolerowania. Wówczas prezentują się naprawdę elegancko. Duże znaczenie ma także sposób ich przechowywania. Nie przepadają one za światłem, wilgocią czy dymem papierosowym. Najlepiej trzymać je w szczelnie zamkniętych pojemnikach. 

Kilka słów o sztućcach platerowanych

W niektórych domach spotkać się można również ze sztućcami platerowanymi. Są one pokryte warstwą metalu szlachetnego np. srebra. Są one tańsze niż sztućce srebrne, ale podobnie jak one wymagają starannej pielęgnacji. Nie należy ich myć w zmywarce. Najlepiej do ich czyszczenia jest wykorzystywać odpowiednie preparaty. Silne detergenty mogą je niestety zarysować i zmatowić. Ważne są także warunki, w których są one przechowywane. Sztućce platerowane najlepiej trzymać w szczelnie zamkniętych pojemnikach tak jak te wykonane ze srebra. 

Sztućce stalowe a zacieki i rdza

Jak wyczyścić sztućce stalowe z zacieków? Nie da się ukryć, że to najczęstszy problem w  przypadku sztućców ze stali nierdzewnej, ale i najłatwiejszy do rozwiązania. Zacieki nie prezentują się zbyt ładnie, ale można je błyskawicznie usunąć. Wystarczy po umyciu noże, widelce czy łyżki dokładnie wycierać. Dotyczy to również tych osób, które korzystają ze zmywarek. Warto sięgnąć po ściereczkę z flaneli lub mikrofibry. Zresztą, gdy sztućce są dobrze wysuszone, nie grozi im rdza. 

Skąd w ogóle rdza pojawia się na stali nierdzewnej? Dochodzi do tego na skutek korozji mikrobiologicznej. Ma ona miejsce wówczas, gdy na nierównościach na powierzchni metalu gromadzą się różnego rodzaju mikroorganizmy. Ich duża liczba prowadzić może do korozji wżerowej i szczelinowej. Dlatego też dobrą praktyką jest usuwania śladów rdzy za pomocą zwykłego kwasku cytrynowego. Wystarczy zmieszać go z wodą, tak aby powstała pasta. Dodatkowo sztućce zyskują wówczas ładny połysk. 

Oprócz tego do przywrócenia nożom, widelcom czy łyżkom blasku można też wykorzystać ocet. Trzeba go wymieszać z wodą w proporcji 9 łyżek na litr wody. W tak przygotowanej mieszance umieszcza się stalowe sztućce na kwadrans. Można je także wypolerować szmatką nasączoną oliwką. 

Jak dbać o sztućce? Kilka sprawdzonych rad

Wiadomo już, jak wyczyścić sztućce srebrne i stalowe. Warto jednak wiedzieć również, jak można o nie w odpowiedni sposób zadbać. Większość produktów użytkować można przez długie lata, ale wymagają one stosownej pielęgnacji. 

Przede wszystkim jedzenie nie powinno zbyt długo na sztućcach zalegać. Są bowiem produkty spożywcze, które zawierają kwasy czy inne substancje reagujące np. ze stalą. Zaliczyć do nich można m.in. majonez, jajka, kawę, herbatę, sól czy musztardę. Unikać należy również ich zbyt długiego namaczania np. na noc. To grozi bowiem rozwojem korozji. Warto stawiać na detergenty niezbyt silne. W zmywarce nie należy myć sztućców ze srebra, ale jedynie stalowe. Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie środków czyszczących w tabletkach, które nie zawierają wybielaczy i chloru. Te mogą niestety naruszyć powłokę ochronną na sztućcach. 

Po umyciu łyżki, widelce czy noże warto od razu dokładnie osuszyć. Nie ma przy tym większego znaczenia sposób ich mycia - ręczny lub w zmywarce. W ten sposób można zapobiec powstawaniu smug, zacieków, korozji, przebarwień itd. Zbytnie zwlekanie może się skończyć uszkodzeniem zastawy stołowej. Nie zaleca się jednocześnie suszenie sztućców za pomocą gorącego powietrza. 

Comments

Log in or register to post comments